Położona na Półwyspie Bałkańskim Bułgaria to kraj o niezwykle bogatej kulturze, tradycjach i historii. Przed wyjazdem warto zapoznać się z kilkoma ciekawymi informacjami, które mogą w znaczny sposób ułatwić podróżowanie po państwie oraz zrozumieć tradycje rodowitych mieszkańców. Bułgaria już od dawna kusi turystów, pragnących spędzić niezapomniany urlop w jednym z najpiękniejszych zakątków Europy, niskimi cenami.

Walutą używaną w państwie jest lewa. Należy pamiętać, iż wymiana złotówek na lewy lub dolary nie jest korzystna, więc przed wyjazdem warto udać się do kantoru po zakup euro.

Dla osób pragnących organizować wycieczki po kraju najlepszą i najtańszą opcją wyboru środka transportu jest skorzystanie z autobusu lub pociągu. Należy pamiętać, iż ze względu bezpieczeństwa nie warto podróżować nocą, ani zatrzymywać się w motelach, bądź też barach położonych przy drodze. Turyści rezerwujący zakwaterowanie w hotelach, kempingach, lub kwaterach prywatnych powinni dbać o swoje dokumenty , pieniądze oraz rzeczy o dużej wartości materialnej lub sentymentalnej.

Osoby, które planują przemierzać Bułgarię własnym środkiem transportu nie muszą posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Warto pamiętać również o tym, aby nie udostępniać swojego samochodu Bułgarom oraz nie wsiadać za kierownicę pojazdu rodowitych mieszkańców. Jest to bowiem regulowane prawnie. W Bułgarii, w 2005 r., wprowadzono winiety dla wszystkich rodzajów pojazdów. Ich cena za auto posiadające do 8 miejsc wynosi 5 euro za tydzień. Kierowcy pojazdów o liczbie miejsc większej niż 8 zapłacą natomiast 25 euro.

Przed podróżą do Bułgarii nie są wymagane żadne szczepienia. Przebywając w państwie dobrze jest zapoznać się z tradycjami oraz kulturą jego mieszkańców, którzy słyną z życzliwości i gościnności w stosunku do turystów. Przybysze z innych krajów często są zapraszani do domu, a odmowa spożycia wspólnego posiłku jest bardzo źle odbierana. Należy pamiętać, iż w Bułgarii gest kiwnięcia głową oznaczający zgodę na coś, jest odbierany zupełnie przeciwnie, natomiast gest niezgody stanowi przyzwolenie lub potwierdzenie.

84% ludności zamieszkującej państwo posługuje się językiem bułgarskim, jednak turyści bez problemu mogą porozumieć się tutaj po angielsku. Przydatną informacją przed wyjazdem do Bułgarii może być również fakt, iż wkraczając na terytorium państwa trzeba przestawić zegarek o godzinę do przodu. Osoby, które zamierzają odwiedzić kraj, podróżując swoim własnym środkiem transportu, powinny to uczynić już w Rumunii, która leży w tej samej strefie czasowej, co Bułgaria.