Słoneczny Brzeg to nie tylko gorąca plaża, lazurowa woda i bajkowe widoki. To przede region bogaty w niezwykłe atrakcje turystyczne, zabytki, miejsca, gdzie można miło i w ciekawy sposób spędzić wolny czas.

Najbardziej popularną wśród turystów miejscowością jest miasteczko Nessebar, najstarsze w państwie, które kusi swoim nietypowym klimatem, kameralnymi zakątkami i intrygującą historią. Miejscowość została założona w 1000 r. p.n.e. przez Traków. Co ciekawe, w 1956 r. uznano ją za architektoniczny i archeologiczny rezerwat, zaś w 1983 r. wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczyć tutaj można ruiny murów, w przeszłości okalających miasto oraz pochodzący z XVIII stulecia wiatrak na grobli. Miłośników dawnych dziejów z pewnością zadowoli wizyta w Muzeum Archeologicznym, gdzie mieszczą się cztery wystawowe sale, w których zapoznać się można z historią rozwoju miasta w różnych epokach.

Nessebar to również miasto oferujące moc wrażeń i sporą dawkę endorfin maluchom oraz osobom, które przez moment chcą się poczuć jak małe dziecko. Znajduje się tutaj bowiem największy park wodny w Bułgarii - Aqua Park Paradise. Szalona zjeżdżalnia "Kamikadze"; "Leniwa Rzeka"; "Rajska Wyspa" oraz "Crazy Race", czyli cztery położone obok siebie, ogromne zjeżdżalnie zapewnią pozytywne emocje i prawdziwy zastrzyk adrenaliny.

Miastem, do którego koniecznie należy zawitać podczas pobytu w Słonecznym Brzegu jest również, położona w okolicy, Warna - dawna stolica Bułgarii. Znajduje się tutaj mnóstwo bazylik pochodzących z V i VII w., budowli rzymskich, powstałych w VI stuleciu fortyfikacji bizantyjskich, a także zabytków z czasów panowania tureckiego. To miejsce, w którym z całą pewnością czuć ducha minionych lat. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków jest mauzoleum Władysława III Warneńczyka. Znajduje się tu również Muzeum Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, Miejska Galeria Sztuki, Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, kościół ormiański, Muzeum Odrodzenia Narodowego, rzymskie termy oraz Muzeum Morza Czarnego i Akwarystyki.

Interesującą opcją spędzenia wolnego czasu dla rodzin z dziećmi jest np. wizyta w delfinarium, gdzie odbywają się specjalne pokazy tresury. Osoby pragnące spędzić chwilę czasu na łonie natury powinny natomiast udać się do Parku Nadmorskiego. Znajduje się tu Muzeum Przyrodnicze, Terrarium oraz amfiteatr, na którym odbywają się różne festiwale.

Ciekawym obiektem jest tzw. Kamienny Las, zlokalizowany ok. 18 km od Warny. Jest to rezerwat utworzony z wapiennych formacji, gdzie przyjrzeć się można kamiennym kolumnom, wznoszącym się na wysokość 10 m. Skały posiadają rozmaite kształty i znajdują się w piaszczystej okolicy.

Miejscowościami, do których warto się udać, przebywając w Słonecznym Brzegu są również: Rawda - kurort, który przyciąga bardzo niskimi cenami oraz Achtopol - najbardziej słoneczne miasto w Bułgarii